Мени

Работилница „Цели за одржлив развој и млади“

Oбјавено на: 08.12.2018

Во организација на мрежата на младински организации Y-PEER Македонија, со поддршка од канцеларијата на УНФПА во Скопје, на 7ми декември 2018 се одржа еднодневна интерактивна работилница „Цели за одржлив развој и млади“. Оваа работилница е дел од активностите во рамки на капмањата „10 дена активизам“ во Македонија.

На овој настан 15 млади имаа можност да учестуваат на дискусија со претставник на УНФПА во Скопје на темата „Цели за одржлив развој“ и потоа да учествуваат на интерактивна работилница поврзана со целите.
Младите имаа можност да ги зголемат своите знаења за Агендата 2030 на Обединетите нации, ЦОР (SDGs – Sustainable Development Goals) и младинските програми поврзани со процесите. Во рамки на работилницата, учесниците мапираа предизвици во нивната околина и како тие се адресирани во целите за одржлив развој, детектираа извори и креираа предлог

решенија за надминување на предизвиците.

Присутните го потенцираа значењето на учество на младите во процесите на донесување одлуки, планирање и програмирање на активностите поврзани со целите за одржлив развој и агендата 2030 на локално, национално и интернационално ниво.

Архива

February 2020
M T W T F S S
« Dec    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Вести

Повик: Работилница за Цели за одржлив развој и нивната иднина

Повик: Работилница за Цели за

Y-PEER Македонија објавува повик за пријава на 15 млади кои ќе учествуваат на еднодневен
Y-PEER на ICPD25 - Самит во Најроби

Y-PEER на ICPD25 – Самит во На

Oд 12 до 14 ноември 2019 година во Најроби – Кенија, се одржа ICPD25 глобалниот самит, в
Младински модел - ICPD

Младински модел – ICPD

Во пресрет на Глобалниот ICPD самит во Најроби во период од 16-17 октомври, во Каиро, Ег
Повик за учесници на младинска размена “Youth for SDGs & SDGs for Youth”- Бугарија

Повик за учесници на младинска

Ако си на возраст од 17-27 години и сакаш да научиш нешто повеќе за целите за одржлив разв
Mладинска порака – Ден на млади

Mладинска порака – Ден на млад

12-ти август, 2019 (Скопје) – Денес се одбележува светскиот ден на младите под мотото „Тра