Мени

Светски ден за борба против СИДА

Oбјавено на: 15.04.2015
Press Conference

Y-PEER традиционално го одбележува светскиот ден на борба против СИДА. Активностите кои се спроведуваат имаат за цел да ја подигнат свеста на младите за одговорноста за сопственото здравје и подобрување на информираноста со цел спречување на нови инфекции, како и намалување на дискриминацијата кон лицата кои живеат со ХИВ.

***

10405351_1581915515371747_1186375172187838071_n

На 1ви декември (2014) – Светскиот ден за борба против СИДА, во Младинскиот Културен Центар-МКЦ во Скопје, Y-PEER Македонија ги повика медиумите да се информираат за спроведените активности во рамки на регионлната кампања „Младински глас-Иднината која ја посакувам во Источна Европа и Централна Азија“. На одржаната прес конференција новинарите имаа можност да се запознаат и со следните чекори и иницијативи кои ќе ги спроведува мрежата. Во рамки на настанот здружението на граѓани „Сенки и облаци“ ексклузивно го објави победникот на Конкурсот за дизајн на кондом пакување.  Победничко решение е концептот на Катерина Соколова, “Избери песна и играј сигурно” кое е графички  дизајн на  12 популарни стихови на светски познати песни, надоплолнет концептуално со QR код, кој на корисникот на кондом му овозможува преку еден клик да ја пушти избраната песна и да ужива во атмосферата.

 

***

302327_336155636473237_106636445_n

Во 2013 година Y-PEER поддржан од Фондот за население на Обединетите Нации и Министерството за здравство на Р. Македонија спроведе теренски активности на урбани локации низ Скопје. Во рамки на активностите беа одржани едукативни работилници, поделени информативни и промотивни материјали, како и бесплатни кондоми. Поддршка во подигањето на свеста и одбележувањето на овој ден даде и амбасадорот на Y-PEER – Дани Димитровска со свој настап во барот Арабеска.

 

***

Во 2009та година, со целосна подршка и соработка на UNAIDS и UNFPA , младинската мрежа Y-PEER Македонија го одбележа овој ден со настани во главниот град. Во рамки на одбележувањето се организираше собир во кафе барот Бариста. На настанот беше поделен промотивен материјал, бесплатни кондоми, и се боеја маички со симболите на борбата против СИДА. Истата вечер, следуваше и вториот дел од настанот: Таксират Фестивалот, со почеток во 22:00, под мотото Позитивен Концерт. Изведуваа: Foltin, Eye Que, Weeding Dub oод Francija и нашата Дани. Исто така, пред клубот Хавана, во мобилна единица, посетителите имаа можност да направат брз, бесплатен и доверлив ХИВ тест.

***

Во 2007  под мотото „Скрши го мразот-преземи водство“ на Скопското лизгалиште се одржа забавно едукативен настан. На овој настан младите имаа можност  да ја проследат Дани, како регионално заштитно лице на УНФПА за превенција на ХИВ/СИДА кај младите, со новата песна и видео спот „ХЕРОЈ“, спонзорирани од УНФПА. Исто така, премиерно беше прикажан едукативениот филм „Внимание! Може да се случи секому, може да ти се случи тебе! Користи кондоми. Спречи ја СИДА-та“ изработен од Y-PEER Македонија со поддршка од УНФПА и „Staying alive“ на MTV(Ем-Ти-Ви). Македонскиот филм беше селектиран во меѓународна конкуренција на 26 предложени сценарија и се прикажа на познатиот телевизиски канал MTV. Настанот беше проследен со шоу со уметничко лизгање, забава со Диџеј Вишко и делење едукативни материјали и кондоми. Комбето за доброволно, доверливо советување и тестирање беше поставено на влезот на лизгалиштето, додека волонтери промовираа и на присутните им нудеа бесплатно доверливо советување и тестирање за ХИВ/СИДА.

Архива

February 2018
M T W T F S S
« Dec    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Post-2015

There are no upcoming events at this time.

Вести

Работилница за млади „THE GENDER PERSPECTIVE ON THE ISSUES ON SEXUAL AND REPRODUCTIVE HEALTH“

Работилница за млади „THE GEND

Во организација на мрежата на младински организации Y-PEER Македонија, со поддршка од канц
Kонсултативна средба „Воведување на формално сеопфатно сексуално образование во Република Македонија: предизвици и можности“

Kонсултативна средба „Воведува

Во организација на мрежата на младински организации Y-PEER Македонија, во соработка со Орг
Конференција „Млади,мир и безбедност“

Конференција „Млади,мир и безб

Младите како активни чинители во процесите на градење мир
Младинската мрежа Y-PEER Mакедо
ПОВИК ЗА СТАЖИРАЊЕ

ПОВИК ЗА СТАЖИРАЊЕ

Младинската мрежа Y-PEER Македонија по покана на Y-PEER интернационалниот институт за млад
Повик за конференција „Млади, мир и безбедност“

Повик за конференција „Млади,

МЛАДИНСКАТА МРЕЖА Y-PEER МАКЕДОНИЈА И
ЗДРУЖЕНИЕ ЗА СОЦИЈАЛНИ ИНОВАЦИИ „АРНО“
 
ОБЈАВУВА

Оваа веб страница е изготвена со поддршка од Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА) во рамките на под-регионалната кампања „ Youth Voices” која во Македонија се имплементира под името „Идеите ги споделувам гласно“. Мислењата и ставовите искажани на оваа веб страница не ги претставуваат мислењата и ставовите на донаторите или други придружни организации.