Мени

Y-PEER Македонија дел од панел дебата на тема: „Да инвестираме во тинејџерките“

Oбјавено на: 08.07.2016
WPD foto 3

На 8-ми јули 2016, во Скопје, во организација на Канцеларијата на Фондот за население на Обединетите Нации во Скопје, се оддржа панел дебата на тема „Да инвестираме во тинејџерките“. Настанот го модерираа нашите Y-PEER-ци: Вјоса Исмаили и Кристијан Ангелески.

 

Во рамки на одбележувањето на 11 јули Светскиот ден на населението – 2016, во организација на канцеларијата на Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА) во Скопје денес се одржи панел дебата насловена „Да инвестираме во тинејџерките“.

 

Постојаниот координатор на Обединетите нации во земјава, г-а Луиза Винтон во своето обраќање потенцираше дека предизвиците со кои се соочуваат тинејџерките не се однесуваат исклучиво на земјите во развој, и дека истите се забележуваат и кај нас.
Нашиот фокус на тинејџерките е дел од пошироката заложба на ООН „да не се заборави никој“. И, додека за момчињата адолесцентниот период вообичаено претставува време на нови можности, за тинејџерките често е време во кое наидуваат на „затворени врати“, дали се работи за малолетнички бракови или несакана тинејџерска бременост или сексуално злоставување. Оваа земја продолжува да се бори со овие прашања, и токму поради ова сите ние треба да се заложиме да обезбедиме дека тинејџерките ќе имаат средства да ги реализираат своите права и да направат соодветен и вистинкси избор за сопствениот живот. “

 

На панел дебатата воведни обраќања имаа и: г-а Сања Саздовска – Државен советник во Министерство за здравство и г-а Себихана Скендеровска од Националниот ромски центар.
Учество земаа и преставници од: државните институции во Македонија, агенциите на ОН, невладин и акдемски сектор и меѓународни организации.

 

Повеќе информации за панел дебатата можете да пронајдете на следниот линк.

Архива

October 2018
M T W T F S S
« Sep    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Post-2015

There are no upcoming events at this time.

Вести

Работилница „Млади и сексулано и репродуктивно здравје и права“

Работилница „Млади и сексулано

Во организација на мрежата на младински организации Y-PEER, со поддршка од канцеларијата н
ПОВИК ЗА СТАЖИРАЊЕ ВО Y-PEER ПЕТРИ Софија

ПОВИК ЗА СТАЖИРАЊЕ ВО Y-PEER П

Младинската мрежа Y-PEER Македонија по покана на Y-PEER интернационалниот институт за млад
ПОВИК ЗА УЧЕСТВО НА Y-PEER PETRI - Sofia Annual School

ПОВИК ЗА УЧЕСТВО НА Y-PEER PET

Младинската мрежа Y-PEER Македонија по покана на Интернационалниот институт за младински р
Работилница за млади „THE GENDER PERSPECTIVE ON THE ISSUES ON SEXUAL AND REPRODUCTIVE HEALTH“

Работилница за млади „THE GEND

Во организација на мрежата на младински организации Y-PEER Македонија, со поддршка од канц
Kонсултативна средба „Воведување на формално сеопфатно сексуално образование во Република Македонија: предизвици и можности“

Kонсултативна средба „Воведува

Во организација на мрежата на младински организации Y-PEER Македонија, во соработка со Орг

Оваа веб страница е изготвена со поддршка од Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА) во рамките на под-регионалната кампања „ Youth Voices” која во Македонија се имплементира под името „Идеите ги споделувам гласно“. Мислењата и ставовите искажани на оваа веб страница не ги претставуваат мислењата и ставовите на донаторите или други придружни организации.